Wielka Sowa w Sylwestra – pomysł na zimowy trekking w górach pojawił się w mojej głowie na kilka dni przed sylwestrem. Uznałem, że dzień ten można fajnie spędzić od rana, nie czekając z niecierpliwością na szaleństwo sylwestrowej nocy.  Miałem już plany na wieczór, dlatego zależało mi, żeby znaleźć jakieś fajne miejsce, nie tracąc czasu na długą drogę. Zdecydowałem się na Góry Sowie, które osobiście bardzo polecam na krótki, aktywny weekend. Autem dojechałem do Przełęczy Sokolej od Strony miejscowości Rzeczka.  Byłem mile zaskoczony, ponieważ nie było problemu z parkingiem. Trafiłem idealną pogodę, powietrze było mroźne, a dość ostre promienie słoneczne padały na delikatnie pokrytą śniegiem ziemię. Obserwując aktywnie wypoczywających ludzi na stoku, ruszyłem w górę. Zatrzymałem się już na wysokości  875 m n.p.m. w schronisku „Orzeł”, gdzie śmiało mogę polecić stawiającą na nogi kawę, podaną od przemiłej obsługi. Pomimo niewielkiej wysokości, napawałem się bajecznymi widokami, które udało mi się uchwycić na kilku zdjęciach. W górę poszedłem przyjemnym i niezbyt wymagającym czerwonym szlakiem. Niektóre miejsca było śliskie i oblodzone, ale z kijkami przemierzyłem je bez problemu. Na wysokości 900 m n.p.m . mijałem pochodzące z XIX wieku Schronisko „Sowa”,. Po niedługim czasie znalazłem się na szczycie Wielkiej Sowy (1014m n.p.m. ). Niestety wieża widokowa w okresie zimowym jest zamknięta, jednakże otaczający krajobraz i tak zaskoczył mnie pozytywnie. Zrobiłem kilka cieszących mnie zdjęć i wróciłem na dół tą samą drogą.

Wielka Sowa w Sylwestra – informacje:

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.)– najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w województwie dolnośląskim. Góra leży w dorzeczu Odry, a dokładniej na granicy między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru. Zbocza Wielkiej Sowy są znakomitymi terenami narciarskimi. Znajduje się tu wyciąg orczykowy i trasy zjazdowe. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest  wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1886 roku. Konstrukcja ta znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetowa wieża. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Jeszcze w tym samym roku powstał plan  wzniesienia nowej, drewnianej konstrukcji. Ostatecznie stało się inaczej. Masyw położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

Ciekawostki:

Przez szczyt Wielkiej Sowy prowadzi trasa międzynarodowego wyścigu etapowego na rowerach górskich MTB Challenge. W latach 2005–2006 był to najwyższy punkt tej imprezy.

Schronisko Orzeł