Dział poświęcony książkom o tematyce górskiej. W tym miejscu chciałbym podzielić się moimi propozycjami książek wartych przeczytania.

Literatura górska polecana przez nadszczytami.pl:


“Wspinaczka” jest odpowiedzią Anatolija Bukriejewa na książkę „Wszystko za Everest”, którą napisał Jon Krakauer. Obie książki opisują komercyjną wyprawę na Everest w 1996 roku. Ta książka przedstawia punkt widzenia przewodnika oraz organizatora. Znajdziemy tu wnikliwe spojrzenie na wyprawę od zaplecza (opis przygotowań, problemów organizacyjnych, planów aklimatyzacyjnych, obaw o bezpieczeństwo uczestników oraz opisu tragicznych wydarzeń i akcji ratunkowej). W najbliższym czasie planuje poznać opis uczestnika wyprawy czyli książkę Jona Krakauer’a.


Everest Książka

 Zgodnie z obietnicą przeczytałem książkę “Wszystko za Everest” aby móc dokonać porównania do “Wspinaczki”. Czytając książkę dość łatwo jest wejść w skórę bohatera i poczuć całą sytuację i klimat tamtych wydarzeń. Książka ta oprócz opisu tragicznych wydarzeń porusza również temat tego jak nasz mózg przetwarza wydarzenia, w których braliśmy udział. W książce pojawia się wiele zarzutów wobec Anatolija Bukriejewa. Według mnie cześć z nich jest trochę przesadzonych. Sam autor mówi że pamięć bywa zawodna i że niektórzy uczestnicy wydarzeń zmieniają swoje opowieści. Wspomnienia, które zostały Krakauerowi i Bukriejewowi muszą być zamglone i dlatego nie powinniśmy niczego osądzać na podstawie ich książek. Polecam każdemu przeczytać obie pozycje aby poznać różne punkty spojrzenia na tę historię i lepiej zrozumieć dlaczego środowisko wspinaczkowe jest podzielone w tej sprawie. Dla mnie prawda leży po środku i nie chciałbym tu dokonywać oceny gdyż sam nie wiem jak zachowałbym się na wysokości powyżej 8000m n.p m.