Z Wołosatego na Tarnicę

Bieszczady – Tarnica to najwyższy szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polski. Będąc w tamtych rejonach, zdobycie tego szczytu było obowiązkiem, który wypełniając do kolekcji KGP mogliśmy dorzucić kolejną perełkę.

Wędrówkę na Tarnicę rozpoczęliśmy z miejscowości Wołosate, skąd prowadzi najkrótszy szlak na ten bieszczadzki szczyt. Nie było problemu z zaparkowaniem, na parking kieruje straż parku. Cena za samochód osobowy to 18 zł. 

Tego dnia wybraliśmy niedługą trasę przez pogodę, która niestety była bardzo niepewna. Pierwotny plan zakładał wydłużenie trasy i zejście do miejscowości Ustrzyki Górne. Jeżeli ktoś planuje trochę dłuższą wędrówkę, to taką opcję polecamy.

Od parkingu idąc do kasy biletowej j Bieszczadzkiego Parku Narodowego zaczynało delikatnie padać ale na nasze szczęście po zakupie biletów oraz podbiciu pieczątek w książce KGP pogoda się poprawiła. Uwaga na tej trasie to jedyne miejsce gdzie można uzyskać pieczątkę!!

Szlak tego dnia wyglądał bardzo podobnie jak w poprzednich dniach, było bardzo dużo błota. Jedyną słuszną opcją było założenie wysokich butów, bo inaczej nie dało się uniknąć przemoczenia nóg. Pogoda z minuty na minutę się poprawiała. Gdy wyszliśmy poza granicę lasu/drzew zaczęło świecić słońce i pokazała nam się panorama z pięknym widokiem na szczyt. Słynne schody prowadzące na Tarnicę, które są zmorą dla turystów tym razem okazały się bardzo przydatne – dzięki nim przy takiej ilości wody i błota spacer pod górę był w miarę przyjemny. Na samym szczycie przy przepięknej widoczności zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę na piknik oraz pamiątkowe zdjęcia. Z góry mogliśmy obserwować trasę jaką pokonywaliśmy poprzedniego dnia. Ze względu na późną porę po pikniku i zmianę pogodowa zeszliśmy z powrotem do Wołosate czyli naszego punktu startowego.

Bieszczady – Tarnica – najkrótsza trasa

Wołosate -> Tarnica -> Wołosate

Wołosate Tarnica- praktyczne informacje

  • płatny parking w miejscowości Wołosate – 18 zł
  • opłata za wejście do parku 8 zł od osoby dorosłej
  • bardzo widowiskowa trasa
  • pieczątki do KGP znajdują się w kasie biletowej
  • z Wołosate prowadzi najkrótszy szlak na szczyt
  • zakaz wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.