Połonina Caryńska jest jedną z najbardziej znanych połonin na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Popularnością ustępuje Połoninie Wetlińskiej, ale według nas jest to miejsce które koniecznie trzeba odwiedzić.

Naszą wędrówkę na Połoninę Caryńską rozpoczęliśmy w Ustrzykach Górnych, gdzie zostawiliśmy samochód na płatnym parkingu. Po zakupieniu biletów do parku, rozpoczęliśmy naszą wędrówkę czerwonym szlakiem. Początkowy fragment trasy wiedzie przez las i jest dosyć wymagający . Powyżej wiaty, która znajduje się na trasie, kończy się teren leśny i zapierajęce dech w piersiach widoki wynagradzają włożony wysiłek.  Z informacji jakie udało mi się zdobyć dużo osób wybiera się na połoninę caryńską na wschód słońca, myślę, że następnym razem jak wybierzemy się w Bieszczady to powitamy dzień w tym magicznym miejscu. Na górze tradycyjnie czas na piknik oraz pamiątkowe zdjęcia. Niestety po chwili nastąpiła zmiana pogody i z dwóch stron nadciągała burza. Postanowiliśmy przerwać chillowanie i ruszyliśmy dalej w trasę kierując się do miejscowości Brzegi Górne. Czarne chmury zbliżały się w zawrotnym tempie, więc mieliśmy naprawdę dobre tempo. Zależało nam, aby na czas burzy, znaleźć się już w dolnej partii. Niestety po drodzę mijaliśmy całe rodziny, które widząc zmieniająca się pogodę i tak szły do góry. Informowaliśmy o sytuacji i zbliżających się burzach, ale niestety nikt nie postanowił zawrócić. Tempo naszego marszu było tak dobre, że zanim burza nadeszła znaleźliśmy się na parkingu w Brzegach Górnych. Złapaliśmy busa, którym dotarliśmy do Ustrzyk Górnych czyli miejsca startu naszej wycieczki.   

Połonina Caryńska- praktyczne informacje

  • płatny parking w miejscowości Ustrzyki Górne- 18 zł
  • opłata za wejście do parku 8 zł od osoby dorosłej
  • bardzo widowiskowa trasa
  • bus z Brzegi Górne do miejscowości Ustrzyki górne – 5 zł
  • zakaz wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.

Połonina Caryńska- trasa

Ustrzyki Górne -> Połonina Caryńska -> Brzegi Górne